Jak poprawnie wykonać ozonowanie pomieszczenia?

Jak poprawnie wykonać ozonowanie pomieszczenia?

ozonowanie pomieszczenia

Ozonowanie jest metodą na oczyszczanie powietrza i pozbywanie się rozmaitych mikrobów chorobotwórczych. Stosuje się je do pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, likwidowania pleśni i grzybów, a także niszczenia bakterii oraz wirusów. By móc przeprowadzić cały proces konieczne będą profesjonalne urządzenia do ozonowania pomieszczeń. Ich zastosowanie wymaga jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa i dopasowania sprzętu do specyfiki miejsca, w jakim ma być użyty. Przekonajmy się, w jaki sposób działa ozon, sprawdźmy, na czym polega praca ozonatora, a także zobaczmy, jakie są zasady jego wykorzystywania.

Co trzeba wiedzieć o działaniu ozonu?

Ozon to cząsteczki trójatomowego tlenu, który w stosunkowo krótkim czasie ulega samoczynnemu rozpadowi. Jego cechą charakterystyczną jest silne działanie utleniające. Ozon łączy się łatwo z innymi związkami, powodując ich rozpad. Choć jest to bardzo użyteczne w przypadku pozbywania się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i substancji niepożądanych, to jednocześnie powoduje pewne zagrożenie dla zdrowia, wpływa też na zwierzęta i rośliny.

Jak pracuje ozonator i w jaki sposób się go używa?

Ozonator to urządzenie, które wytwarza tzw. wyładowania koronowe powstające przy użyciu prądu o bardzo wysokim napięciu. Ozonatory mogą uzyskiwać różną wydajność, ich możliwości muszą więc być dopasowane do kubatury dezynfekowanego pomieszczenia. Z uwagi na specyfikę ozonu powinno ono nie tylko zostać dobrze uszczelnione, ale także opróżnione z roślin, zwierząt oraz przedmiotów mogących pod wpływem ozonu zmienić swoje właściwości. Po zakończeniu ozonowania konieczne będzie odczekanie, aż wszystkie powstałe cząsteczki ulegną rozpadowi. Osoba obsługująca ozonator musi pamiętać o stosowaniu koniecznych środków ochronnych.