Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Ozon znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach, jako skuteczny i ekologiczny środek dezynfekujący oraz usuwający brzydkie zapachy. Sprawdza się m.in. w mieszkaniach i halach magazynowych, a także w branży spożywczej. Nie mogło się zatem obyć bez skorzystania z niego w naszych samochodach. Ozonowanie klimatyzacji samochodowej to proces, jakiemu przynajmniej raz do roku winien być poddawany układ klimatyzacji. Okres jesienno-zimowy to często czas, gdzie przycisk Air Conditioning nie jest używany w ogóle. Nie oznacza to jednak, że układ chłodzący powietrze jest w tym czasie kompletnie bezczynny. Właściwie to nie sam układ, co jego wnętrze, w którym zdaje się rozkwitać życie. Nie jest to niestety dobrą wiadomością. Podczas długiej bezczynności w układzie klimatyzacyjnym rozwijają się groźne grzyby, pleśnie i drobnoustroje, których wdychanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Zanim więc znowu zaczniemy korzystać z klimatyzacji, przed nastaniem ciepłych dni warto pomyśleć o wizycie w warsztacie samochodowym świadczącym usługi ozonowania. Oczywiście można skorzystać z innych metod, zwanych chemicznymi, jednakże zarówno dla nas, jak i dla środowiska użycie trójcząsteczkowego tlenu, jakim jest ozon, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na czym polega ozonowanie klimatyzacji samochodowej?

Podobnie jak w przypadku dezynfekcji i dezodoryzacji pomieszczeń z użyciem O3, czyli ozonu, umieszcza się specjalny ozonator wewnątrz samochodu, uruchamia, zamyka wszystkie drzwi i okna. Następnie czekamy na zakończenie operacji. Istnieją również rozwiązania, w których urządzenie znajduje się poza pojazdem, a ozon doprowadzany jest przez uchylone okno, specjalną rurą. Jak łatwo się domyśleć nie jest to rozwiązanie optymalne, ze względu na brak szczelności i problem z utrzymaniem wysokiego stężenia ozonu wewnątrz nieszczelnej przestrzeni. Zanim jednak przystąpimy do zabiegu ozonowania klimatyzacji samochodowej, należy dokładnie posprzątać auto. Dokładne odkurzanie i ewentualne czyszczenie „na mokro” jest zalecane przed tym zabiegiem. Można również przy okazji pomyśleć o kompleksowym praniu tapicerki. Później można już spokojnie zabrać się za odkażanie klimatyzacji. Warto pamiętać, że jeśli podczas ozonowania uruchamiamy klimatyzację i silnik to należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia (np. garażu), w którym auto się znajduje. Wdychanie spalin nie jest zdrowe. Cały proces powinien zająć nie więcej, niż 30–60 minut. Po zabiegu należy przewietrzyć samochód, jako że wewnątrz może się jeszcze unosić zapach ozonu, który tak naprawdę jest efektem reakcji drobnoustrojów i elementów wyposażenia z aktywnym tlenem.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Jak często powinno się przeprowadzać ozonowanie?

Zabieg ozonowania klimatyzacji samochodowej powinno się wykonywać przynajmniej 1-2 razy w roku, szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego, przed nadejściem gorących dni. To konieczność jeśli chcemy cieszyć się przyjemnością z jazdy bez przykrych zapachów i przede wszystkim dbamy o swoje zdrowie. Z tego powodu warto wykonywać zabieg raz na kilkanaście tygodni. Z pewnością zaniedbany, nieczyszczony przez kilka lat układ klimatyzacji nie nadaje się do użytku. Jeśli w ogóle zadziała to z pewnością przebywanie w takim samochodzie nie pozostanie obojętne dla kondycji naszych dróg oddechowych. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę – ozonowanie co tydzień lub dwa nie ma raczej sensu. Należy jednak pamiętać, że nawet w okresie letnim, w klimatyzacji samochodu pozostawionego na kilka tygodni w garażu mogą ponownie zacząć rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje. W takim wypadku warto pamiętać o wizycie w serwisie klimatyzacji oferującym usługę ozonowania.

Ozonowanie a odgrzybianie

Grzyby i pleśnie w układzie klimatyzacyjnym nigdy nie są mile widzianym gościem. Niestety nie potrzebują specjalnego zaproszenia, by osiedlić się w naszym samochodzie i towarzyszyć nam na co dzień. Wystarczy kilka tygodni nieużywania klimatyzacji, szczególnie w okresie zimowym, by niepożądane mikroorganizmy zaczęły się w nim rozwijać. Na szczęście z pomocą przychodzi ozon, który zarówno odkaża, jak i usuwa nieprzyjemne zapachy. Warto więc po takiej przerwie odwiedzić zaprzyjaźniony warsztat i umówić się na zabieg czyszczenia klimatyzacji z użyciem aktywnego tlenu. Nie tylko ze względów czysto zapachowych. Wdychanie powietrza z klimatyzacji, w której rozwinęły się drobnoustroje nigdy nie jest dobrym pomysłem. Ozonuj ją więc regularnie. Twoje płuca Ci podziękują, podobnie jak Twój nos.