Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Ozon znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach, jako skuteczny i ekologiczny środek dezynfekujący oraz usuwający brzydkie zapachy. Sprawdza się m.in. w mieszkaniach i halach magazynowych, a także w branży spożywczej. Nie mogło się zatem obyć bez skorzystania z niego w naszych samochodach. Ozonowanie klimatyzacji samochodowej to proces, jakiemu przynajmniej raz do roku należy poddać układ wentylacji. Okres jesienno-zimowy to często czas, gdzie przycisk Air Conditioning nie jest używany w ogóle. Nie oznacza to jednak, że układ chłodzący powietrze jest w tym czasie kompletnie bezczynny. Właściwie to nie sam układ, co jego wnętrze, w którym zdaje się rozkwitać życie. Nie jest to niestety dobra wiadomość. Podczas długiej bezczynności w przewodach klimatyzacyjnych rozwijają się groźne grzyby, pleśnie i drobnoustroje, a ich wdychanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Zanim więc znowu zaczniemy korzystać z klimatyzacji, przed nastaniem ciepłych dni warto pomyśleć o wizycie w warsztacie, w którym używane są specjalistyczne ozonatory do klimatyzacji samochodowej. Oczywiście można skorzystać z innych metod, np. chemicznych, jednakże zarówno dla nas, jak i dla środowiska użycie trójcząsteczkowego tlenu, jakim jest ozon, będzie najlepszym rozwiązaniem.

klimatyzacja
klimatyzacja

Na czym polega ozonowanie klimatyzacji samochodowej?

Podobnie, jak w przypadku dezynfekcji i dezodoryzacji pomieszczeń z użyciem O3, czyli ozonu, umieszcza się specjalne urządzenie wewnątrz pojazdu, uruchamia, zamyka wszystkie drzwi oraz okna. Następnie czekamy, aż ozonator klimatyzacji samochodowej zakończy działanie. Istnieją również rozwiązania, w których znajduje się on poza pojazdem, a aktywny tlen doprowadzany jest przez uchylone okno, specjalną rurą. Nie są one jednak optymalne ze względu na problem z utrzymaniem wysokiego stężenia ozonu wewnątrz nieszczelnej przestrzeni. Zanim rozpoczniemy ozonowanie klimatyzacji, należy dokładnie posprzątać auto. Zalecane jest staranne odkurzanie i ewentualne czyszczenie „na mokro”, można również przy okazji pomyśleć o kompleksowym praniu tapicerki. Zanim użyte zostaną ozonatory powietrza, samochodowe wnętrze musi lśnić. Później wystarczy już na spokojnie zabrać się za odkażanie klimatyzacji. Warto pamiętać, że jeśli podczas ozonowania uruchamiamy klimatyzację i silnik, należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia (np. garażu), w którym auto się znajduje. Cały proces powinien zająć nie więcej, niż 30–60 minut. Po zabiegu należy przewietrzyć samochód, jako że wewnątrz może się jeszcze unosić zapach ozonu, który tak naprawdę jest efektem reakcji drobnoustrojów i elementów wyposażenia z aktywnym tlenem.

Czemu warto przeprowadzać ozonowanie klimatyzacji?

Posiadanie urządzeń klimatyzacyjnych w biurze, aucie czy domu ma wiele zalet. Jednak aby zapewnić im prawidłowe działanie, należy właściwie je oczyszczać. W tym celu najlepiej zastosować proces, jakim jest ozonowanie klimatyzacji. Pozwala ono nie tylko pozostawić urządzenia w idealnej czystości, ale w wielu przypadkach także usprawnić ich pracę. Dzięki takim sprzętom, jak ozonatory do klimatyzacji samochodowej całkowicie pozbywamy się kurzu, roztoczy i grzybów z systemów nawiewowych. Po przeprowadzeniu procesu pojazd jest bezpieczny dla alergików. Ozonator klimatyzacji samochodowej to urządzenie niewielkich rozmiarów, dlatego warto nabyć je na własny użytek. Nie zajmie wiele miejsca w piwnicy lub garażu, dzięki czemu łatwo jest je przechowywać również w domowych warunkach. Ozonatory powietrza samochodowe kompleksowo eliminują szkodliwe związki, dzięki czemu pozwalają utrzymać klimatyzację w idealnej czystości na długi czas.

mechanika samochodowa

Ozonowanie a odgrzybianie

Grzyby i pleśnie w układzie klimatyzacyjnym nigdy nie są mile widzianymi gośćmi. Niestety nie potrzebują specjalnego zaproszenia, by osiedlić się w naszym samochodzie i towarzyszyć nam na co dzień. Wystarczy kilka tygodni nieużywania klimatyzacji, szczególnie w okresie zimowym, by niepożądane mikroorganizmy zaczęły się w nim rozwijać. Ich obecność jest niebezpieczna dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń. Na szczęście z pomocą przychodzą ozonatory powietrza samochodowe, które zarówno skutecznie odkażą wnętrze pojazdu, jak i usuną z niego nieprzyjemne zapachy. Warto więc po przerwie zimowej odwiedzić zaprzyjaźniony warsztat wykorzystujący profesjonalne ozonatory do klimatyzacji samochodowej i umówić się na zabieg czyszczenia układu chłodzącego powietrze z użyciem aktywnego tlenu. Nie tylko ze względów czysto zapachowych, lecz przede wszystkim zdrowotnych. Ozonator klimatyzacji samochodowej skutecznie pozbędzie się wszelkich drobnoustrojów, które wdychamy wraz z powietrzem z zanieczyszczonego klimatyzatora. Warto więc wykonywać tę czynność regularnie. Twoje płuca Ci podziękują, podobnie jak Twój nos.

Jak często powinno się przeprowadzać ozonowanie?

Zabieg ozonowania klimatyzacji samochodowej powinno się wykonywać przynajmniej 1-2 razy w roku, szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego, przed nadejściem gorących dni. To konieczność jeśli chcemy cieszyć się przyjemnością z jazdy bez przykrych zapachów i przede wszystkim dbamy o swoje zdrowie. Jeżeli chodzi o ozonatory powietrza samochodowe, zapewniają one doskonałe efekty, jednak tak jak w przypadku innych metod, są one czasowe. Z tego powodu warto wykonywać zabieg raz na kilkanaście tygodni. Z pewnością zaniedbany, nieczyszczony przez kilka lat układ klimatyzacji nie nadaje się do użytku. Jeśli w ogóle zadziała, to z pewnością przebywanie w takim samochodzie nie pozostanie obojętne dla kondycji naszych dróg oddechowych. Oczywiście nie warto przesadzać w drugą stronę – ozonowanie klimatyzacji co tydzień lub dwa nie ma raczej sensu. Należy jednak pamiętać, że nawet w okresie letnim, w systemie nawiewu samochodu pozostawionego na kilka tygodni w garażu mogą ponownie zacząć rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje. W takim wypadku warto pamiętać o wizycie w serwisie wyposażonym w ozonator klimatyzacji samochodowej oferującym usługę oczyszczania układu wentylacji. Pomoże to uniknąć problemów zdrowotnych związanych z wdychaniem szkodliwych mikroorganizmów.