Ozonowanie wody i ścieków

Ozonowanie wody w domu i przemyśle

Trójcząsteczkowy tlen jest wdzięcznym tworem natury. Pozwala na skuteczną dezynfekcję i usuwanie niepożądanych zapachów z mieszkań, wnętrz samochodów i hal produkcyjnych. Znajduje też zastosowanie w nieco bardziej wilgotnym środowisku. Mowa rzecz jasna o wodzie i ściekach. Ozonatory wody skutecznie likwidują bakterie i są niezwykle wydajne. Z powodzeniem zastępują chlor czy dwutlenek chloru, które może i radzą sobie z drobnoustrojami, jednakże są źródłem niezbyt przyjemnego smaku wody. Ozonowanie wody pitnej w domu nie jest jedynym zastosowaniem trójcząsteczkowego tlenu. Świadczy o tym jego wykorzystanie w przemyśle. Używa się go do mycia i pozbywania się bakterii z opakowań, owoców, warzyw, mięs, a także bezpiecznej dezynfekcji wody w basenach. Ozon, występujący również pod symbolem O3, stosuje się w procesie oczyszczania ścieków i jest przy tym bardzo ekologiczny – nie powoduje emisji szkodliwych produktów ubocznych.

Ciekawostką jest fakt, że jedna z pionierskich instalacji ozonowania wody powstała ponad pół wieku temu (w 1959 roku) w MPWiK w Krakowie. W procesie oczyszczania ścieków do jego wytwarzania mogą posłużyć metody generowania wyładowań elektrycznych (podobnie jak ma to miejsce w trakcie burzy) lub emisja promieni ultrafioletowych (czyli UV). Warto wiedzieć, że optymalne efekty dezynfekcji uzyskuje się, jeśli stężenie ozonu resztkowego w wodzie pitnej utrzymuje się na poziomie 0,4 mg/dm3 przez 4 minuty. Dzięki tym właściwościom procesu urządzenia do uzdatniania wody w przemyśle z łatwością dokonują szybkiego i skutecznego oczyszczenia nawet dużej ilości ścieków na terenie największych zakładów produkcyjnych.

woda

Ozonatory wody

Oczyszczanie wody poprzez jej ozonowanie ma wiele zalet. Ozon jest znakomitym utleniaczem. Jako że składa się trzech cząsteczek tlenu, a przecież sam tlen jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na Ziemi, jego wytwarzanie jest proste i nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. O3 bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem z wody pitnej amoniaku, manganu i żelaza, które są jej niepożądanymi składnikami. Ozonowanie wody pitnej w domu przy użyciu specjalistycznych urządzeń zagwarantuje uzyskanie krystalicznie czystej wody o nieskazitelnej barwie i smaku, pozbawionej nieprzyjemnych zapachów. Ozon jest bezlitosny dla pierwotniaków Giardia lamblia, Cryptosporidum parvum oraz wszelkiego rodzaju organizmów potencjalnie chorobotwórczych.

Ozonowanie wody pitnej w domu, w porównaniu z klasycznym chlorowaniem, jest nie tylko bardziej efektywne, ale również o wiele szybsze. Dobrym przykładem mogą być bakterie Escherichia coli. Ozon zabija je ponad 3 razy szybciej niż chlor. W naszej ofercie dostępne są ozonatory wody, które z powodzeniem znajdują zastosowanie np. w niewielkich basenach czy wannach jacuzzi. Model P-AQUA, którego wydajność wynosi do 15 g/h, z pewnością pozwoli Ci ograniczyć lub w ogóle wyeliminować stosowanie szkodliwego chloru w Twoim basenie. W naszym asortymencie znajdziesz również ozonatory przeznaczone do celów medycznych, laboratoryjnych, a także urządzenia do uzdatniania wody w przemyśle o wydajności od 5 do 40 g/h. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zastosowanie ozonowania wody

Można powiedzieć, że ozonatory wody znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ma to uzasadnienie. Jest takich miejsc i procesów naprawdę sporo. Instalacje wykorzystujące trójcząsteczkowy tlen mają wiele niepodważalnych zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim niewielkie zużycie energii, ale również spory poziom bezpieczeństwa pracy. Ozonatory używane są nie tylko w basenach czy oczyszczalniach ścieków. Tego typu urządzenia możemy też spotkać w zakładach przemysłu tekstylnego, chemicznego, a także przy wytwarzaniu tworzyw sztucznych. Jak widać, spektrum przeznaczenia jest bardzo szerokie. Warto wspomnieć, że ozon znajduje również zastosowanie w oceanariach i akwariach.

Oczywiście kluczem jest tutaj dawka. Ozon już w ilościach powyżej 0,2 mg/l działa drażniąco na skrzela. Jednakże w bardzo małych stężeniach wpływa orzeźwiająco na ryby. Pomaga również zwalczyć niektóre formy pasożytów, jakie mogą występować w akwarium. Jak zatem widać ozonowanie wody jest powszechnie stosowanym procesem. Sprawdza się zarówno w dużych zakładach, jak i w małych gospodarstwach. Ozonowanie wody pitnej w domu zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób powstałych na skutek dostarczenia do organizmu zawartych w niej szkodliwych związków. Zastosowanie trójcząsteczkowego tlenu w mieszkaniu pozwoli Ci cieszyć się smakiem krystalicznie czystej wody – bez drobnoustrojów, bezpiecznej dla Ciebie i domowników. Zapraszamy do kontaktu z nami, z przyjemnością dobierzemy ozonator idealnie trafiający w Twoje potrzeby.