Jak wybrać ozonator?
Skuteczna dezynfekcja przez usuwanie potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy czy zarodniki grzybów podobnie jak pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów od woni papierosów po stęchliznę okaże się niezwykle kłopotliwe, jeżeli nie korzysta się z właściwych technologii. Niezawodną i sprawdzoną metodą na szybkie oczyszczenie wnętrza będzie zastosowanie urządzenia do ozonowania pomieszczeń. By osiągnąć odpowiednie rezultaty, należy jednak zaopatrzyć się w ozonator o właściwej wydajności. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co jest ważne przy ozonowaniu?
Ozonowanie jest skuteczne, jeżeli stężenie tej substancji osiągnie poziom umożliwiający eliminację zagrożeń mikrobiologicznych czy rozpad związków będących źródłem nieprzyjemnego zapachu. Za próg efektywności uważa się poziom 0,5 ppm, a w większości przypadków nie jest konieczne wykorzystanie ilości przekraczającej 5 ppm, która będzie potrzebna, jeżeli ozon ma służyć do pozbywania się wirusów. Jedynie sporadycznie w zastosowaniach przemysłowych niezbędne okaże się zbliżenie do wielkości rzędu 20 ppm. Ponieważ różnice między ozonatorami polegają na ich wydajności, przy wyborze urządzenia należy poszukiwać sprzętu, który zapewni ilość ozonu potrzebną przy planowanych zadaniach, a więc kubaturze pomieszczeń, gdzie ma on być podawany. Przy dezynfekcji kabiny samochodu wystarczy urządzenie produkujące do 4000 mg/h. Przy typowych pomieszczeniach mieszkalnych sprawdzi się sprzęt wytwarzający do 10000 mg/h. Wyższe parametry są wymagane przy zastosowaniach profesjonalnych.
Na co trzeba uważać?
Wysokie stężenie ozonu jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Już przy poziomie 0,1 ppm ozonu mogą pojawić się podrażnienia błon śluzowych. Przebywanie w pomieszczeniu z ilością ozonu sięgającą 10 ppm oznacza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, a stężenia sięgające powyżej 1700 ppm zwykle doprowadzają do zgonu w ciągu kilku minut. Po ozonowaniu trzeba więc zawsze odczekać, aż cząsteczki ulegną naturalnemu rozkładowi.