Ozonowanie pomieszczeń i powietrza

Ozon, czyli O3 o tzw. alotropowa odmiana tlenu, w której skład wchodzą trójatomowe cząsteczki. Alotropia jest zjawiskiem występowania odmian tego samego pierwiastka w tym samym stanie skupienia (tutaj akurat tlen oraz ozon naturalnie występujące w stanie gazowym). Został on odkryty i nazwany w 1840 roku przez niemieckiego chemika Christiana Friedricha Schönbeina. Jest z powodzeniem wykorzystywany w procesie utleniania paliw rakietowych, a także w analizie chemicznej, gdzie znajduje zastosowanie w technice zwanej ozonolizą. Przede wszystkim ceni się go jednak za właściwości wyjaławiające i dezynfekcyjne. Ozonowanie powietrza jest procesem powszechnie stosowanym do usuwania brzydkich zapachów. Ozon pomaga również przy dezynfekcji i dezodoryzacji mieszkań czy lokali użytkowych. Ozonowanie pomieszczeń, o ile jest wykonywane przez profesjonalną firmę, to proces bezpieczny i bardzo skuteczny. Stanowczo nie zalecamy jednak podejmowania prób i przeprowadzania go własnymi siłami. Trzy atomy tlenu tworzą zarazem pomocny, jak i bardzo niebezpieczny gaz. Jego wysokie stężenie może powodować m.in. uszkodzenia błon śluzowych, podrażnienia górnych dróg oddechowych i ból głowy. Dlatego profesjonaliści używają w czasie emisji gazu specjalnych strojów i masek ochronnych. Oczywiście niedługo po zakończeniu procesu powietrze w miejscu przeprowadzania zabiegu staje się znów bezpieczne i można w nim bez obaw przebywać.

Na czym polega ozonowanie powietrza?

Proces dezynfekcji i dezodoryzacji za pomocą ozonu polega po prostu na emisji ozonu. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ozonowanie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu musi zostać poprzedzone lokalizacją źródła (lub źródeł – może być ich kilka) brzydkiego zapachu, za który często odpowiada obecność szkodników. Jeśli pominiemy ten etap, woń zaraz po zabiegu powinna zniknąć, jednak z pewnością nasili się niedługo później i cała operacja pójdzie na marne. Warto więc zadbać o kompleksowe podejście do problemu. Tam, gdzie przeprowadzane będzie ozonowanie pomieszczenia, należy także zadbać o zabezpieczenie, a najlepiej wyniesienie cennych mebli i elektroniki. Wysokie stężenie ozonu ma działanie niszczące i przyspiesza procesy starzenia się przedmiotów. To samo z roślinami i zwierzętami, bezwzględnie należy je zabrać ze sobą, opuszczając mieszkanie na czas wykonywania zabiegu.

Sama procedura opiera się na wykorzystaniu specjalnych generatorów zwanych ozonatorami. Umieszcza się je na podwyższeniach, gdyż O3 jest gazem dużo cięższym od powietrza i bardzo szybko opada. Wyższe umiejscowienie urządzeń pozwala na lepsze rozprowadzenie go po pomieszczeniu. Ozonowana przestrzeń musi być dobrze zabezpieczona i szczelnie zamknięta. Po zakończeniu procesu mieszkanie jest zazwyczaj wietrzone przez kilkadziesiąt minut, aż poziom ozonu spadnie do akceptowalnych wartości.

ozonowanie powietrza

Usuwanie brzydkich zapachów

Bezsprzecznie ozonowanie jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Nie tylko ze względu na swoją wysoką skuteczność i stosunkowo szybkie działanie. O3 jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie. Nie trzeba więc obawiać się zatem zagrożenia, jakie występuje przy użyciu innych, niebezpiecznych środków chemicznych, które mogą mieć również negatywny wpływ na środowisko. Ozon jest zatem dobrym kompromisem z uwagi na jego wysoką efektywność i ekologiczny charakter. Warto jednak pamiętać, o czym już wspominaliśmy, że ozonowanie powietrza pozwala na usunięcie skutków, jednakże najpierw należy znaleźć przyczyny brzydkiego zapachu i jak najszybciej się ich pozbyć. Po ozonowaniu jeszcze przez kilka dni może być wyczuwalny charakterystyczny zapach podobny do tego, jaki rozchodzi się wskutek wyładowań atmosferycznych w czasie burzy. Nie ma jednak obaw, że niebezpieczne stężenie gazu utrzymuje się dłużej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Charakterystyczna woń jest po prostu pozostałością nieszkodliwych produktów ubocznych, które powstają wskutek reakcji z O3.

Kiedy warto się zdecydować na ozonowanie mieszkania?

Proces ozonowania jest zalecany zawsze jeśli nie możemy uporać się z brzydkim zapachem w inny sposób, a jednocześnie źródło fetoru zostało już skutecznie zlikwidowane. W ten sposób możemy pozbyć się nie tylko nieprzyjemnej woni pochodzącej od martwego szkodnika, który zagnieździł się w naszym mieszkaniu lub pleśni rozwijającej się w zawilgoconym wnętrzu. Ozonowanie pomieszczeń pomaga również usunąć z nich zapach dymu papierosowego. Wsiąka on w ściany i przez długi czas może stanowić uciążliwy problem dla nowych lokatorów. Jeśli więc posiadasz lokal, który chcesz przeznaczyć na wynajem, lecz w jego wnętrzu unosi się wciąż nieprzyjemna woń tytoniu, zaproszenie firmy zajmującej się usługami ozonowania będzie dobrą inwestycją. Należy pamiętać, że proces ten nie tylko usuwa brzydkie zapachy. Emisja O3 to idealny sposób na bezinwazyjną dezynfekcję pomieszczeń, bez konieczności wyłączania ich z użytku na długie tygodnie. Ozon skutecznie radzi sobie również z roztoczami i alergenami dla wielu osób stanowiącymi przyczynę problemów zdrowotnych i uczuleniowych. Jeżeli więc chcesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zdezynfekować swoje mieszkanie, zapraszamy do kontaktu z nami.