Ozonowanie żywności

Trójcząsteczkowy tlen, czyli po prostu ozon jest niezwykłym gazem, który pełni wiele ważnych funkcji w przemyśle. Świetnie nadaje się do dezynfekcji pomieszczeń i produktów, a także do usuwania niepożądanych fetorów. Jednym z jego zastosowań jest również kilkuminutowy proces jakim jest ozonowanie owoców i warzyw oraz mięsa pozwalający na usunięcie z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń biologicznych. Jak łatwo się domyślić, magazynowanie i transport tych produktów nie należą do sterylnych procesów. Na szczęście z pomocą przychodzi naturalnie występujący w przyrodzie gaz. Jak wiemy, ozon znajduje też zastosowanie przy oczyszczaniu wody pitnej, można więc przyjąć, że ozonowanie jedzenia jest dla nas procesem bezpiecznym. Efekty w postaci czystej biologicznie żywności na pewno przyniosą Ci wiele korzyści.

Czym jest ozonowanie żywności?

Jeśli samo zagadnienie wykorzystania trójcząsteczkowego tlenu jest Ci obce to wiedz, że ozonowanie żywności jest w zamyśle i skutkach podobne do ozonowania pomieszczeń, wody czy wnętrza samochodu. Użycie ozonu ma za zadanie dezynfekować i usuwać nieprzyjemne zapachy, stąd jego duża popularność w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się urządzenia do ozonowania chłodni. Oczywiście są na to inne sposoby, jednakże ozon jest po prostu alotropową odmianą tlenu. Przez to określa się go też czasem mianem „aktywnego tlenu”. Oznacza to, że mamy do czynienia z czymś, co powszechnie występuje w naszym codziennym życiu. Ozon możesz poczuć np. w trakcie wyładowań atmosferycznych. Z tego też względu jego użycie – o ile robisz wszystko zgodnie z zaleceniami, wykorzystując dedykowany ozonator do żywności – jest w pełni bezpieczne dla Ciebie i otoczenia. Właściwości dezynfekcyjne O3 są też w wielu przypadkach dużo lepsze niż np. popularnego chloru. Aktywny tlen w zetknięciu z żywnością usuwa z niej wszelkie niepożądane bakterie czy pleśnie, powstałe w trakcie przechowywania i transportu.

Na czym polega?

Proces ozonowania żywności w swej idei jest bardzo prosty. W przypadku typowo domowych zastosowań używany jest zazwyczaj ozonator żywności w formie niewielkiego urządzenia z rurką, której końcówkę umieszcza się w naczyniu wypełnionym wodą. Do wody wkłada się produkty spożywcze, które chcemy oczyścić. Mogą to być owoce, warzywa, mięso, ryby, etc. Po uruchomieniu urządzenia zakrywa się pojemnik z wodą pokrywką. Ozon z jednej strony ma pozytywne właściwości, jednakże jego wysokie stężenie w powietrzu może wywoływać senność, bóle głowy i podrażnienie błon śluzowych. Warto się więc zabezpieczyć. Ozonowanie owoców, warzyw i mięsa trwa około 10 minut i nie jest absorbujące. Jako że ozon to po prostu trzy cząsteczki tlenu, woda pozostała po tym procesie nie jest toksyczna bądź szkodliwa dla środowiska. Nie należy jej jednak pić, szczególnie chwilę po zakończeniu procesu. Możesz więc śmiało ozonować żywność, którą spożywasz na co dzień. Będzie to dużo skuteczniejsze, niż zwykłe mycie jej pod strumieniem bieżącej wody.

ozonowanie jedzenia

Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, O3 używany w procesie ozonowania jest naturalnie występującą alotropową odmianą tlenu. Jeśli wszelkie czynności wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta, to nie ma szans na żadne zagrożenie. Ozon jest bezpieczny dla żywności. Pozwala usuwać z niej wszelkie niepożądane bakterie, wirusy i grzyby. Świetnie radzi sobie również z pestycydami, fosforanami, azotanami, różnymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi oraz konserwantami. Dlatego szczególnie zalecane jest ozonowanie warzyw i owoców, na których substancje te występują najczęściej. Poprawia ono również smak żywności i pozwala na jej dłuższe przechowywanie (owoce po ozonowaniu można umieścić w zamrażalniku). Jeżeli korzystamy z ozonatora, do którego potrzebujemy zewnętrznego naczynia, w którym umieszcza się rurkę, to należy jedynie pamiętać o jego przykryciu. Pozwoli to uniknąć negatywnych skutków ubocznych podwyższonego stężenia ozonu we wdychanym powietrzu.

Jakie produkty spożywcze można ozonować?

Generalnie większość produktów spożywczych, które przyjdą Ci na myśl, a które wymagają wcześniejszego umycia, można poddać działaniu trójcząsteczkowego tlenu. Ozonowanie żywności zawsze jest dużo skuteczniejsze, niż zwykłe mycie wodą z kranu, które w wielu przypadkach i tak trwa zbyt krótko. O jakich produktach mowa? Są to np. owoce oraz warzywa, równie popularne jest ozonowanie mięsa i ryb, a także wszystkiego o strukturze pozwalającej na dłuższy kontakt z wodą. Proces ten nie jest uciążliwy, a wykonywanie go niesie za sobą wiele korzyści. Niewątpliwie jedną z nich jest to, że posiłki staną się dzięki niemu zdrowsze i smaczniejsze. Jeśli temat Cię zainteresował i chciałbyś zakupić urządzenie do ozonowania żywności do swojego domu, firmy lub zakładu przemysłowego, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Wybierzemy takie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.