Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Układy klimatyzacyjne montowane w samochodach to najlepsze rozwiązanie pozwalające na utrzymanie optymalnych warunków jazdy podczas letnich upałów. Ich użycie przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo, ponieważ zapobiega zmęczeniu kierowcy i spadkowi jego poziomu koncentracji. Niestety działanie systemów tego rodzaju oznacza ryzyko gromadzenia się w nich potencjalnie szkodliwych patogenów – bakterii, wirusów oraz grzybów pleśniowych, które wraz ze strumieniem chłodzonego powietrza mogą trafiać do wnętrza kabiny. Instalacje te można jednak łatwo oczyszczać, stosując generatory ozonu. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach i sprawdźmy, jak się je wykorzystuje.

W jaki sposób działa ozonator?

Ozonator to urządzenie, w którym pod wpływem wysokoenergetycznych wyładowań elektrycznych dochodzi do powstawania cząsteczek trójatomowego tlenu. Związek ten oznacza się wysoką reaktywnością chemiczną, łatwo więc doprowadza do utleniania innych związków. Radzi sobie także z mikroorganizmami chorobotwórczymi, powodując ich zniszczenie. Strumień ozonu podawany do zamkniętego pomieszczenia lub rozmaitych instalacji daje zatem możliwość szybkiego pozbycia się wszelkiego rodzaju zagrożeń biologicznych.

Jak przeprowadza się ozonowanie klimatyzacji?

Elementy układu klimatyzacyjnego są poddawane działaniu ozonu wytwarzanego w generatorze. By osiągnąć odpowiednie stężenie, musi on cechować się właściwą dla konkretnej objętości wydajnością. Ponieważ cząsteczki ozonu są nietrwałe, ulegają samoczynnemu rozkładowi po czasie wynoszącym około 30 minut. Przez taki okres wnętrze pojazdu poddawanego ozonowaniu musi być nieużywane. Po całym zabiegu nie jest potrzebne żadne dodatkowe sprzątanie, a klimatyzacja staje się wolna od zanieczyszczeń i w pełni bezpieczna.