Czy ozonowanie żywności jest prozdrowotne?
Niebezpieczeństwo zatrucia substancjami toksycznymi jest jednym z najgroźniejszych czynników związanych z produkcją i przechowywaniem wyrobów przeznaczonych do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka jest stosowanie technologii, które wyeliminują czynniki stanowiące zagrożenie. Technologią, która w tym obszarze sprawdza się szczególnie dobrze, jest ozonowanie żywności. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi i sprawdźmy, co oferuje.
Czym jest ozonowanie?
Ozonowanie to proces polegający na tworzeniu trójatomowych cząsteczek tlenu, które wyróżniają się wysoką reaktywnością chemiczną i są w stanie doprowadzać do błyskawicznego utleniania rozmaitych związków. Powstawanie ozonu jest możliwe przy wykorzystaniu generatorów, w których przy zastosowaniu prądu o bardzo wysokim napięciu, wywoływane są wyładowania koronowe, w wyniku których uzyskuje się znaczną ilość trójatomowego tlenu z powietrza atmosferycznego. Ozonowanie jest przydatne przy pozbywaniu się zanieczyszczeń oraz eliminowaniu rozmaitych mikroorganizmów znajdujących się w wodzie, powietrzu albo na powierzchni ciał stałych.
Dlaczego ozonowanie jest przydatne w przypadku żywności?
Jednym z największych wyzwań, jeżeli chodzi o produkcję i przechowywanie żywności, jest uchronienie jej przed procesami psucia się, które są powodowane zarówno przez chemiczny rozkład tworzących konkretne wyroby substancji, jak i działalność szybko namnażających się kolonii bakterii oraz zarodników grzybów pleśniowych. Mikroorganizmy tego typu są często w naturalny sposób obecne w poszczególnych produktach, jednak ich nagły rozwój może stać się przyczyną problemów z uwagi na zwiększenie ilości toksycznych związków oddziałujących na zdrowie konsumentów. Sposobem na zmniejszenie ryzyka będzie więc wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń takiego rodzaju.