Na czym polega ozonowanie warzyw, owoców i mięsa?
Żywność należy do produktów, które szybko tracą świeżość, powinna więc być przechowywana w odpowiednich warunkach. Jeżeli się ich nie zapewni, trzeba liczyć się z pogorszeniem się wyglądu, utratą koloru i części właściwości smakowych, a także zapachu czy konsystencji. Największym problemem okaże się jednak szybki rozwój mikroorganizmów, które nie tylko powodują psucie się poszczególnych wyrobów, ale również mogą stać się powodem groźnych w skutkach zatruć. Jednym ze sposobów na przedłużenie trwałości będzie ozonowanie żywności. Przekonajmy się, na czym polega ten proces i sprawdźmy, jak jest przeprowadzany.
Czym jest ozonowanie?
Ozonowanie polega na zapewnieniu produktom żywnościowym kontaktu ze sztucznie wytwarzanym trójatomowym tlenem nazywanym ozonem. Jest on substancją wysoko reaktywną chemicznie, prowadzi więc do szybkiego utleniania związków mających z nim kontakt. W przypadku mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby pleśniowe, wirusy czy pierwotniaki powoduje uszkadzanie ich komórek i całkowitą dezaktywację. Ozon zapewnia wysoką skuteczność i jest stosunkowo łatwy do wykorzystania, ponieważ można wytwarzać go w specjalnych generatorach.
Jak wygląda ozonowanie żywności?
Ozon ma niekorzystny wpływ na organizmy żywe, a w dużych stężeniach może prowadzić do poważnego zatrucia. Jednocześnie dość szybko ulega rozpadowi, nie pozostaje więc na produktach, a pomieszczenia, w jakich go użyto, po krótkim czasie mogą być używane przez ludzi. W przypadku ozonowania żywności poszczególne partie owoców, warzyw czy mięsa umieszcza się w specjalnych komorach lub zbiornikach, jeżeli w procesie wykorzystuje się ozon wprowadzany do cieczy, co będzie bardziej efektywne, jeżeli dany produkt ma nierównomierną strukturę. Bezpośrednie przekazanie towarów do pakowania w atmosferze ochronnej zaraz po ozonowaniu może wyeliminować potrzebę używania konserwantów bądź substancji o podobnym działaniu.