Gdzie sprawdza się ozonowanie pomieszczeń?
Ozon to gaz o silnych właściwościach utleniających, dzięki czemu skutecznie likwiduje wirusy, bakterie i grzyby. Ponadto, charakteryzuje się także wysoką zdolnością do zagłębiania się w najmniejsze szczeliny, przewody wentylacyjne oraz wnętrza mebli. Dlatego, jest wykorzystywany w pomieszczeniach, które szczególnie wymagają regularnej dezynfekcji.
W jakich pomieszczeniach można zastosować ozonowanie?
Oczyszczanie powietrza wykorzystywane jest w wielu przypadkach. Ozon skutecznie eliminuje roztocza, dlatego sprawdzi się w mieszkaniu alergika. Pozwoli także pozbyć się niechcianych lokatorów takich jak pluskwy, pchły, karaluchy lub powszechnie pojawiające się w łazienkach rybiki.
Gaz ten skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy z mebli i tkanin, dlatego jest stosowany w miejscach, które długo nie były użytkowane lub zmieniły właściciela. Ozonowanie jest często niezbędne w mieszkaniach świeżo po remoncie, w celu zlikwidowania niemiłej woni lakierów, farb lub rozpuszczalników. Regularna dezynfekcja jest wskazana na strychach i w piwnicach, w których częściej zalega wilgoć, co zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni.
Ozonowanie jest niezbędne w budynkach użyteczności publicznej
Kolejnymi lokalizacjami, gdzie warto używać urządzeń do ozonowania pomieszczeń, są wymagające zachowania wysokiego poziomu higieny kuchnie, stołówki i restauracje. Ozonowanie zaleca się w miejscach, w których występuje znaczne nagromadzenie zarazków, np. gabinety lekarskie oraz poczekalnie dla chorych.
Odkażanie powietrza jest także nieodzowne tam, gdzie następuje duży przepływ ludzi, np. biura, pokoje hotelowe lub przestrzenie typu open space. Warto je stosować także w żłóbkach i przedszkolach, ponieważ mogą się tam gromadzić pasożyty, a w sezonie infekcyjnym, także wirusy i bakterie.