Na czym polega ozonowanie?
Jednym z głównych składników powietrza, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania większości organizmów, jest tlen. Cząsteczka tego pierwiastka składa się z dwóch, stabilnie połączonych ze sobą atomów. Nieco inaczej zbudowana jest cząsteczka ozonu, który wykazuje silne działania antyseptyczne.
Reaktywny jon tlenu wchodzi w reakcje z innymi związkami
Ozon jest odmianą tlenu składająca się z trzech atomów, z których jeden, ma tendencję do odłączania się i tworzenia nowych związków. Charakterystyczny zapach tego gazu można poczuć po intensywnej burzy, kiedy powietrze jest intensywnie wypełnione jonami tlenu, które chętnie łączą się w “trójki” tworząc ozon.
Reaktywność ozonu znajduje zastosowanie w oczyszczaniu powietrza. Niestabilny jon tlenu odłącza się i wchodzi w połączenia z innymi związkami. Dzięki temu procesowi, znajdujące się w powietrzu wirusy, bakterie, grzyby lub inne alergeny zostają zneutralizowane, a powietrze staje się wolne od zarazków i drobnoustrojów. Do rozpylania ozonu służą znajdujące się w naszej ofercie generatory ozonu.
Ozonowanie sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach
Ozonowanie warto przeprowadzać tam, gdzie są duże skupiska ludzi lub zarazków. Jest ono wykorzystywane w placówkach medycznych, przedszkolach, żłobkach, szkołach a nawet zakładach pracy. Oczyszczenie ozonem można także wykonać we własnym mieszkaniu lub przestrzeniach, w których trudno dotrzeć do różnych zakamarków, jak samochody lub klimatyzatory.
Wykorzystanie ozonu sprawdzi się także do odświeżenia dawno nieuczęszczanych piwnic, strychów, a także mieszkań po remontach, w których wciąż unosi się zapach środków chemicznych, farb lub lakierów. Ze względy na swoje właściwości, ozon nie maskuje zapachów, podobnie jak dostępne na rynku odświeżacze powietrze, lecz je likwiduje.