Ozonowanie pomieszczeń – zalety i zastosowanie

Trójatomowe cząsteczki tlenu, funkcjonujące pod lepiej znaną nazwą ozonu, stanowią niezwykle cenny składnik naszej atmosfery. Ozon jest gazem popularnym, mającym szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach codziennego życia. Wykazuje silne i skuteczne działanie bakteriobójcze, dlatego jest środkiem wykorzystywanym do zwalczania pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Podobnie istotną rolę ozon spełnia w procesie uzdatniania wody. Ozonuje się m.in. wody mineralne i źródlane, po to, by w jeszcze większym stopniu poprawić ich jakość i zwiększyć poziom wartości odżywczych. Jedną z dziedzin, w których ozon spełnia szczególne funkcje, jest służba zdrowia. W placówkach medycznych, takich jak szpitale, ośrodki zdrowia, sanatoria czy poradnie specjalistyczne, ozonowanie pomieszczeń jest często spotykanym procesem. Niestety, naturalnego ozonu w powietrzu jest za mało, czego najlepszym dowodem jest popularna dziura ozonowa. W dodatku ozon jest gazem nietrwałym, podatnym na działanie innych substancji, które również redukują jego ilość. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rzeczywistości, na rynku znaleźć można szeroki wybór ozonatorów – profesjonalnych urządzeń, zapewniających produkcję ozonu i dostarczanie go tam, gdzie jest to niezbędne.

Ozonowanie żywności i powietrza

Ozon posiada szereg istotnych zastosowań, począwszy od medycyny, poprzez budownictwo i architekturę, aż po przemysł spożywczy i związany z klimatyzowaniem pomieszczeń oraz samochodów. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest odpowiednia dawka ozonu, doskonale sprawdzają się urządzenia do jego produkcji, zwane ozonatorami. Ozonowanie żywności jest procesem całkowicie nieszkodliwym dla konsumenta. Ozon pozwala zwalczać pleśń, bakterie i grzyby, dzięki czemu jego zastosowanie w branży spożywczej i przetwórczej jest tak szerokie i jednocześnie pożądane. Na rynku znaleźć można specjalistyczne ozonatory, przeznaczone do ozonowania wody czy żywności.

Kolejnym niezwykle istotnym procesem jest ozonowanie powietrza. Ozon pełni rolę naturalnego filtra, który pochłania szkodliwe związki i promieniowanie. Właśnie dlatego jego odpowiednia dawka w powietrzu jest tak istotna. Ozon posiada szereg właściwości wykorzystywanych w medycynie. Ozonowanie stanowi niezwykle ważny element wielu dziedzin medycyny, począwszy od stomatologii, poprzez dermatologię i leczenie zmian skórnych, aż po leczenie cukrzycy i wielu innych chorób. Ozon pozytywnie wpływa na gojenie ran i otarć, dzięki czemu jest wykorzystywany przy leczeniu tzw. stopy cukrzycowej. Specjalistyczne ozonatory powietrza przystosowane są do wytwarzania dużych ilości ozonu w określonym czasie i jego aplikowania w pomieszczeniach o dużym rozmiarze.

Zastosowanie ozonu:

  • ozonowanie wody pitnej,
  • utlenianie paliw,
  • ozonowanie pomieszczeń,
  • renowacja klimatyzacji samochodowej,
  • dezynfekcja cieczy, gazów i pomieszczeń,
  • zwalczanie bakterii i wirusów,
  • zwalczanie pleśni i grzybów.

Ozonowanie wody

Ozonowanie wody jest procesem, który zapewnia jej odpowiednią czystość. W przypadku basenów kąpielowych i zbiorników wodnych – także tych, w których znajdują się ryby i wodna roślinność (oczka wodne, stawy, zbiorniki hodowlane) – ozon odgrywa rolę substancji filtrującej i oczyszczającej wodę, dzięki czemu jego obecność korzystnie wpływa na gospodarkę wodną.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Z uwagi na właściwości ozonu, wielką popularnością cieszą się urządzenia do ozonowania klimatyzacji. Jedną z podstawowych usterek dotyczących klimatyzatorów samochodowych jest jej zagrzybienie. Skutki tego zjawiska mogą być redukowanie właśnie dzięki właściwemu ozonowaniu klimatyzacji samochodowej. Profesjonalne ozonatory zapewniają ozonowanie skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Wady ozonu

Ozon, podobnie jak każda inna substancja chemiczna, obok oczywistych, wymieniowych powyżej zalet, posiada także wady. Za najistotniejszą z nich z całą pewnością można uznać jego toksyczne właściwości. Zbyt wysokie stężenie ozonu może powodować podrażnienie błony biologicznej, doprowadzając do jej uszkodzenia. Ozon w negatywny sposób wpływa także na procesy zachodzące w komórkach, m.in. na oddychanie wewnątrzkomórkowe. Podrażniające działanie ozonu dotyczy osób przebywających w miejscach, gdzie jego stężenie jest zbyt wysokie (regulują je poszczególne normy) i objawia się dusznościami, kaszlem, sennością i bólem głowy.